آزمون تولیمو چیست؟

آزمون تولیمو

آزمون تولیمو چیست؟

آزمون تولیمو مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization  می باشد که توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می شود که در واقع آزمونی استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی می باشد. نمره قبولی در آزمون زبان تولیمو مورد تایید اکثر دانشگاه‌های تهران و شهرستان می باشد.

ما در مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت در این مطلب قصد داریم شما را با آزمون تولیمو بیشتر آشنا کنیم.

 

آزمون تولیمو

آزمون تولیمو یک آزمون استاندارد زبان برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی محسوب می‌شود که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌گردد. با توجه به اینکه دارا بودن نمره زبان برای مقطع دکتری لازم است، بنابراین اکثر متقاضیان آزمون تولیمو داوطلبان دکتری دانشگاه‌های سراسری و آزاد هستند.

حداقل و حداکثر سن برای شرکت در آزمون وجود ندارد و صرفاً افرادی که حداقل مدرک دیپلم داشته باشند می‌توانند در آزمون شرکت کنند. در آزمون Tolimo می‌توانید در چندین آزمون و در تاریخ‌های نزدیک به هم شرکت کنید و محدودیتی در این امر وجود ندارد.

نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می‌شود. دامنه­ نمره­ کل، از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است. نمره­ بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف تلقی می‌شود.

لازم به ذکر است که بخش نوشتاری، نمره­ جداگانه دارد و نمره­ آن بین ۱ الی ۶ است که در کنار نمره­ کل در کارنامه درج می‌شود. نمایش عدد صفر در فیلد های نمره کل و نمره writing به منزله غایب بودن داوطلب است.

بخش‌های مختلف آزمون نمره منفی ندارد و با کمی تمرین می‌توانید از این بخش، نمره متناسبی کسب کنید. مدرک این آزمون، دوسال می‌باشد.

امکان انصراف یا استرداد وجه هزینه آزمون تولیمو وجود ندارد. اما در صورتی که چنانچه قادر به شرکت در آزمونی نیستید می‌توانید حداکثر تا 5 روز قبل از روز برگزاری آزمون، با مراجعه به صفحه «آزمون های من» درپروفایل خود نسبت به تغییر آزمون اقدام کنید.

نتایج آزمون معمولا بین 8 تا 12 روز پس از آزمون آماده می‌شود و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی http://www.sanjesh.org/group.aspx?gid=9  منتشر می‌شود. پس از اتمام فرایند تصحیح و تولید کارنامه، کارنامه تمام داوطلبان یکجا منتشر می‌شود و امکان اعلام نتیجه موردی بصورت فورس ماژور وجود ندارد.

 

TOLIMO

 

 

جزئیات برگزاری تولیمو

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، این سازمان نرم افزار برگزاری آزمون بصورت الکترونیکی را طراحی و پیاده سازی کرده است و در حال حاضر این نرم افزار برای آزمون‌های TOLIMO مورد استفاده قرار می گیرد.

بخش‌های آزمون TOLIMO الکترونیکی همانند آزمون کاغذی است و تفاوتی از نظر بخش‌های آزمون و تعداد سوال ندارد. تفاوت آزمون اینترنتی با کاغذی در این است که مهارت نوشتاری (Writing) در آزمون کاغذی بر روی برگه و با دستخط داوطلب انجام می شود ولی در آزمون الکترونیکی داوطلب باید متن Writing را در نرم افزار و توسط صفحه کلید تایپ کند.

تفاوت دیگر در مهارت شنیداری (Listening) است که در آزمون کاغذی Lecture توسط بلندگو و به صورت عمومی برای داوطلبان پخش می شود ولی در آزمون الکترونیکی هر داوطلب از طریق هدفونی که در اختیارش قرار گرفته است، صوت ها را خواهد شنید.

 

ساختار آزمون تولیمو

در جلسه آزمون به هر یک از داوطلبان زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو دو دفترچه سوال داده می‌شود که یک دفترچه تشریحی (دفترچه شماره ۱) و دفترچه دیگر تستی (دفترچه شماره ۲) خواهد بود. داوطلبان باید پاسخ سوال تشریحی را در همان دفترچه و پاسخ سوالات تستی را در پاسخ‌نامه پاسخ بدهند.

در دفترچه تشریحی آزمون، یک سوال وجود دارد که برای پاسخ دادن به آن ۳۰ دقیقه زمان خواهید داشت. پاسخ این بخش از آزمون باید داخل دفترچه نوشته شود و پاسخ‌نامه جداگانه‌ای برای آن به شما داده نمی‌شود.

این بخش از آزمون تولیمو به بخش نوشتاری آزمون‌های آیلتس و جی‌آر‌ای (GRE) شباهت دارد و نشان‌دهنده مهارت شما در نوشتن متن و مقاله به زبان انگلیسی است.

 

بخش‌های تستی

دفترچه سوالات تستی شامل 105 سوال است و از سه بخش تشکیل می‌شود که داوطلبان باید جمعاً در مدت 80 دقیقه به آن سؤالات پاسخ بدهند. در ادامه هر یک را شرح می‌دهیم.

 

بخش اول: ساختار و بیان نوشتاری (Structure and Written Expression)

تعداد سؤالات 35 سوال (15 سؤال تکمیل جمله و 20 سؤال شناسایی خطا)، مدت پاسخگویی 22 دقیقه

بخش دوم: درک مطلب شفاهی – شنیداری (Listening Comprehension)

تعداد سؤالات 35 سوال و مدت پاسخگویی 18 دقیقه به شرح ذیل می باشد:

قسمت A (20 گفتگوی کوتاه): 20 سؤال

 قسمت B (2 گفتگوی طولانی): 8 سؤال

قسمت C (3 سخنرانی): 7 سؤال

سؤالات بخش شنیداری (درک مطلب شفاهی) به ­صورت مستقل برای هر داوطلب از طریق هدست پخش خواهد شد و داوطلبان باید با توجه به متن سؤال که از هدست پخش می‌شود، نسبت به انتخاب یکی از چهار گزینه‌ای که در رابطه با سؤال مربوط به این بخش (درک مطلب شفاهی) است، اقدام نمایند.

داوطلبان باید توجه داشته باشند، متن سؤالات شنیداری فقط یک‌بار پخش می‌شود و قابل تکرار نیست، لذا لازم است تمام حواس و دقت خود را برای شنیدن صوت منتشره به کار ببندند، تا ضرری متوجه آنان نشود.

پس از گوش دادن به متنی که از طریق بلندگو خوانده می‌شود، باید پاسخ صحیح را در پاسخ‌نامه خود علامت‌گذاری کنید.

بخش سوم: خواندن و درک مطلب (Reading Comprehension)

تعداد سؤالات 35 سوال، مدت پاسخگویی 40 دقیقه

 

tolimo

 

منابع آزمون تولیمو

منابع متعددی جهت آماده شدن برای آزمون تولیمو معرفی می‌شوند. اما اصلی‌ترین آنها کتاب‌هایی هستند که در ادامه معرفی می‌کنیم.

1- کتاب TOEFL Preparation KIT

2- کتاب Essential Words for the TOEFL

3- کتاب کتاب Words You Need to Know 1100

4- کتاب  longman preparation course for the toefl test

5- کتاب  Peterson’s Toefl Reading Flash

6- کتاب 185 TOEFL Writing Topics and Model Essay

 

و سخن آخر از نظر مایگریشن اسکیلز …

همانگونه که گفته شد آزمون تولیمو از آزمون‌هایی است که در داخل ایران برگزار می‌شود و برای افرادی که به دنبال کسب بورسیه برای رفتن به خارج از کشور هستند به عنوان یک مدرک زبان معتبر قابل استفاده است. همچنین برای قبولی و ادامه تحصیل در مقطع دکترا باید نمره قبولی را در یکی از آزمون‌های زبان مثل تولیمو،  تافل و … دریافت کرده باشید.

شما می‌توانید همین الان برای دسترسی به منابع مختلف آزمون Tolimo به صفحه اصلی سایت مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت به آدرس  www.migrationskills.ir  مراجعه کنید.

migrationskills3
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.