آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE، مخففGraduate Record Examination ، یک آزمون استاندارد هست که توسط شرکت Educational Testing Service  به اختصار ETS برگزار می‌شود. این آزمون جهت سنجش زبان انگلیسی افرادیست که متقاضی تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در کشورهای خارجه هستند.

در حقیقت این آزمون یک  فیلتر ورود به تحصیلات تکمیلی است و در بسیاری از دانشگاه‌ها به خصوص آمریکا و بسیاری از دانشگاه‌های  معتبر کشورهای دیگر ( اکثرا کانادا و بخش ریاضی آن در ترکیه)،  یکی از معیارهای اصلی سنجش و انتخاب دانشجوها همین آزمون GRE است.

 

 آزمون GRE به دو نوع متفاوت با نام‌های GRE General و GRE Subject برگزار می‌شود.

این آزمون شامل انواع سوالاتی است که نوع تفکر شما در زمینه‌های کسب و کار و حقوق در موسسات آموزش عالی را منعکس می‌کند. از طرف دیگر آزمون GRE Subject مهارت داوطلبین در رشته‌های بخصوصی همچون زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی را ارزیابی می‌کند.

 در ادامه ما در مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت در این مطلب سعی داریم شما را با این آزمون بین‌المللی بیشتر آشنا کنیم.

 

 

آزمون GRE مناسب چه کسانی است؟

آزمون GRE General مناسب داوطلبینی است که قصد تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد (Master’s) و دکترا  (Doctoral)را دارند.  نمرات آزمون GRE توسط دپارتمان پذیرش و فلوشیپ (کمک هزینه تحصیلی) دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و تکمیل کننده مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری همچون ریز نمرات کارشناسی، توصیه نامه‌ها و دیگر مدارک هستند و شانس متقاضیان در اخذ پذیرش تحصیلی را بسیار افزایش می‌دهد.

البته رشته های علوم پزشکی نیاز به آزمون MCAT و رشته های حقوق آزمون LSAT دارند. مدارس کسب و کار هم GRE و هم GMAT را قبول می‌کنند.

 

انواع آزمون GRE کدامند؟

همانطور که گفته شد آزمون GRE خود به دو نوع Subject و General تقسیم می‌شود.

 

آزمون  GRE General:

آزمون GRE General TEST همان آزمون اصلی است که آن را به عنوان آزمون GRE  می‌شناسیم که در بیش از ۱۰۰۰ مرکز آزمون در بیش از ۱۶۰ کشور به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. در اکثر کشورها، آزمون به صورت مداوم در طول سال برگزار می‌شود. از این نظر دست شرکت کنندگان در انتخاب زمان و مکان مناسب باز است و می‌توانند زمان کافی برای آماده‌سازی قبل از این آزمون برای خود در نظر بگیرند. در ادامه ساختار این آزمون را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

 

GRE preparation

 

ساختار آزمون GRE General:

دارای سه قسمت است:

 1) اولین قسمت نگارش تحلیلی (Analytical Writing) است. در این قسمت از فرد خواسته می شود تا در موضوعاتی مشخص مطالبی را نوشته و به استدلال بپردازند. این قسمت از دو بخش تشکیل شده که در بخش اول یعنی بخش Issue معادل 45 دقیقه و در بخش دوم یعنی بخش Argument معادل 30 دقیقه زمان به داوطلب داده می شود تا انشای مورد نظر خود را به نگارش در آورد.

پاسخ در بخش Issue بصورت تایپی وارد می‌شود و شما باید برای مدیریت زمان خود بر روی مهارت تایپ خود نیز کار کنید. از نظر محتوا، این بخش شباهت زیادی به بخش Task2 امتحان آیلتس دارد.

در بخش Argument نیز داوطلب بایستی متنی را که به ظاهر منطقی و معقول می آید را به دقت خوانده و سپس با یافتن اشکالات مختلف موجود در آن، اقدام به اصلاح متن نماید.

 

2) دومین قسمت این آزمون بخش لغت و درک مطلب (Verbal) است که شامل 40 سوال است که این 40 سوال به دو بخش 20 تایی تقسیم شده‌اند که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود.

شما در این قسمت میتوانید نمره‌ای بین 130 تا 170 کسب کنید.

این قسمت همان بخشی است که دانشجویان آن را به عنوان تست زبان می‌شناسند و در واقع توانایی‌های تحلیل زبانی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد. در این قسمت شرکت‌کنندگان می‌بایست به سوالاتی در قالب جای خالی، سوالات مترادف و متضاد و سوالات مربوط به درک مطلب پاسخ دهند.

 

3) سومین قسمت این امتحان که استدلال ریاضی (Quantitative) نام دارد نیز از 50 سوال در دو بخش 25 تایی تشکیل شده است. 35 دقیقه زمان برای پاسخگویی به این بخش در نظر گرفته شده است.  نمره ای که شما می‌توانید از این بخش بگیرید بین 130 تا 170 خواهد بود.

سوالات این بخش از نظر سطح آموزشی با سوالات دوره‌ی دبیرستان و پیش دانشگاهی مدارس ایران برابری می‌کند. ولی نکته‌ای که این بخش را به یکی از بخش‌های پیچیده‌ی این آزمون بدل می‌کند نیاز به سرعت عمل و از آن مهم‌تر قدرت تحلیل این سوالات و پاسخ‌ها است.

 

مراکز برگزاری در ایران

در حال حاضر این آزمون در چندین مرکز از جمله سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، مرکز دانشگاه علوم پزشکی مجازی(GEMS)، دانشگاه صنعتی اصفهان، مرکز زبان های خارجی آواتاک ارومیه، دانشگاه آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌گردد.

 GRE دارای دو نوع کاغذی و کامپیوتری هست که همانند سیستم آزمون تافل برگزار می شود. هیچ معیاری برای تایید این موضوع که امتحان کامپیوتری از امتحان کاغذی سخت تر یا آسان تر است و نمره گرفتن در آن آسان تر است وجود ندارد. لازم به ذکر است که این آزمون در ایران به هر دو صورت برگزار می گردد.

 

GRE-1

 

 

آزمون GRE subject:

در این آزمون میزان دانش زبانی شما تنها در مورد موضوعاتی همچون ادبیات انگلیسی، ریاضیات، زیست شناسی، شیمی، روانشناسی، فیزیک مورد سنجش قرار می‌گیرد که شما می‌توانید نمره ای از 200 تا 990 کسب کنید.

 این آزمون به داوطلبان این رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند، در واقع به شما کمک می کند نقاط قوت خود در یک رشته خاص را برجسته کنید. اگر در این رشته‌ها تحصیل می‌کنید باید وب سایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبر شوید.

در این نوع از آزمون GRE  نمره منفی وجود دارد و شما در صورت داشتن 4 پاسخ غلط یک نمره منفی برای شما محاسبه خواهد شد.

نکته قبل توجه اینکه این آزمون تنها به صورت کتبی برگزار شده و خبری از سوالات اینترنتی در آن نخواهد بود.

 این آزمون سه بار در سال (سپتامبر، اکتبر و آوریل) برگزار می گردد. تعدادی از دانشگاه ها شرکت در این آزمون را الزامی دانسته اما تعداد آنها کم است. اغلب در رشته­های علوم پایه شرکت در این آزمون الزامی است.

 

نکاتی پیرامون آزمون GRE

1) هزاران دانشگاه و موسسات آموزش عالی در زمینه کسب و کار و حقوق در کانادا و سایر کشورهای جهان، این آزمون را قبول می‌کنند. برای دریافت لیست کامل این موسسات به وبسایت ETS مراجعه کنید.

 

 

2) بلافاصله پس از اتمام آزمون کامپیوتری دو گزینه پیش روی شما خواهد بود: لغو امتیازات (Cancel) یا نمایش و گزارش امتیازات .(Report) اگر گزینه Report را انتخاب کنید، نمرات غیر رسمی دو بخش لغت و ریاضیات به شما نمایش داده می‌شوند (نمره بخش نگارش نیاز به بررسی دارد) و در سوابق نمرات شما ثبت و قابل مشاهده توسط موسسات آموزش عالی خواهد بود. در صورت انتخاب گزینه Cancel، نه شما و نه هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند نمره شما را ملاحظه کند و در سوابق نمرات شما نیز ثبت نمی‌شود.

پس از ۱۰ تا ۱۵ روز پس از آزمون، نمرات نهایی آزمون در پروفایل شما قابل ملاحظه خواهند بود.

 

3) شما می‌توانید گزارش نمره (Report)   امتحان خود را برای 4 دانشگاه به صورت رایگان ارسال کنید. در صورت تمایل به ارائه نمرات به بیش از این تعداد، باید هزینه پرداخت کنید.

 

4) نمرات آزمون جی‌آر‌ای تا ۵ سال اعتبار خواهند داشت.

 

5) آزمون نوشتاری آیلتس و تافل، درک داوطلبین از لغات، گرامر و نگارش در زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. اما آزمون نوشتار GRE مهارت داوطلبین در تحلیل استدلال های منطقی را نیز ارزیابی می‌کند.

 

6)  آزمون جی‌آر‌ای جنرال برخلاف آزمون GER subject نمره منفی ندارد.

 

7) انصراف از آزمون تا 4 روز پیش از آزمون امکان پذیر می باشد و در صورت انصراف حداکثر 50 درصد مبلغ پرداخت شده قابل برگشت خواهد بود.

 

8) داوطلبین می‌توانند هر ۲۱ روز یکبار و تا ۵ بار در سال در آزمون جی‌آر‌ای شرکت کنند.

 

 

GRE

 

جمع‌بندی از نظر مایگریشن اسکیلز

بسیاری از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) و مدارس کسب و کار آمریکا و کانادا و سایر کشورها در پروسه اپلای از شما درخواست می‌کنند نمره آزمون جی‌آر‌ای (GRE) خود را برای آن‌ها ارسال کنید.

نمره بالا در این آزمون برگ برنده‌ای برای اخذ پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌هایی است که مدرک این آزمون را معیاری برای پذیرش در نظر گرفته‌اند. این آزمون برخلاف آزمون‌های آیلتس و تافل یک آزمون منطق است و توانایی تحلیلی شما رو مورد سنجش قرار می‌دهد و هدف از این تست سنجش مهارت درک و استنتاج متون علمی دشوار است.

 

 اگر تمایل به ادامه تحصیل در آمریکا و کانادا دارید، این آزمون را کاملا جدی بگیرید .

شما می‌‌توانید همین الان برای دسترسی به منابع مختلف آزمونGRE  از سایت مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت به آدرس  www.migrationskills.ir  دیدن کنید.

migrationskills3
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.