سبد خرید
0
No products in the cart.
حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

سوالات متداول ریدینگ تافل

سوالات متداول ریدینگ تافل

 

ریدینگ تافل یا بخش درک مطلب تافل اولین بخش و یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آزمون تافل است. در این بخش، توانایی خواندن و آنالیز متن‌های انگلیسی ارزیابی می‌گردد. بخش ریدینگ تافل دارای 30 نمره این آزمون است که با تمرین کافی می‌توان بخش قابل توجهی از این نمره را به‌دست آورد و در واقع نقطه قوت بسیاری از داوطلبان به شمار می‌رود. لذا اهمیت بالای بخش ریدینگ تافل، لزوم آشنایی قبلی شما با این بخش را می‌رساند. در ادامه ما در مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت برای آشنایی شما با این بخش از آزمون تافل سوالات رایجی که در بخش ریدینگ تافل مطرح است را گردآوری کرده‌ایم.

همچنین شما می‌توانید با مراجعه به سایت toefl از تمرین‌ها و نمونه سوالات بهره‌مند شوید.

 

سوالات متداول ریدینگ تافل

 

 

1- بخش ریدینگ تافل از چند متن تشکیل شده و مدت زمان پاسخگویی به آن چند دقیقه است؟

این بخش از آزمون از 3 یا 4 متن حدودا 700 کلمه‌‍ای تشکیل شده است. تعداد سوالاتی که در مورد هر متن وجود دارد، متغیر است اما به صورت میانیگن برای هر متن 10 سوال وجود دارد و مدت زمان پاسخگویی به آن بین 54 تا 72 دقیقه است.

 

2- معمولا موضوع متن‌های ریدینگ تافل چیست؟

متن هایی که برای آزمون ریدینگ تافل در نظر گرفته می شود بسیار متنوع است. اکثر موضوع های عمومی و آکادمیک روز دنیا که در کتاب‌ها، مجلات، روزنامه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی منتشر می‌شوند مانند تاریخ، معماری، انسان شناسی، جغرافیا، زمین شناسی، ستاره شناسی، زیست و… همگی می توانند موضوع متن‌های آزمون ریدینگ تافل باشند. با این حال به طور کلی متن‌های این آزمون در سه طبقه ذیل قرار می‌گیرند:

Narrative  (متون روایتی): مثل روایت یک رویداد تاریخی یا بیوگرافی اشخاص مشهور.

Exposition (متون تفسیری): این نوع متن ها یک موضوع خاص را تشریح و تفسیر می کنند. 

 

Argumentative(متون استدلالی): در یک متن استدلالی، نویسنده عقیده و نظر خود را در خصوص یک موضوع مطرح کرده و برای دفاع از آن دلیل می‌آورد.

 

ریدینگ

 

 

2- ساختار سوالات در Reading تافل به چه‌صورتی است؟

بیشتر سوالاتی که در قسمت ریدینگ تافل اینترنتی با آن مواجه می‌شوید، از نوع چهارگزینه‌ای استاندارد هستند. اما  به جز سوالات چهارگزینه‌ای سه نوع دیگر از سوالات نیز ممکن است برای شما نمایش داده شوند:
1)  سوال جایگذاری جمله در متن (Text Insertion Question) : در بین سوالات یک متن در تافل قطعا یک سوال از این دست وجود دارد. در این سوال یک جمله به شما نشان داده می‌شود و شما باید تصمیم بگیرید که این جمله بهتر است در کجای متن قرار گیرد تا مطلب را کاملتر کند.

2) سوال جدولی : (Table/Chart Question) در متونی که گروه‌ها یا دسته‌هایی از اطلاعات را توضیح میدهند، ممکن است با سوال جدولی/نموداری برخورد کنید. در این نوع سوال از شما خواسته میشود یک جدول را کامل کرده و از این طریق فهم خود از متن را ثابت کنید.

 

3) سوال خلاصه سازی: (Summary Question)  در سوال خلاصه سازی یک جمله‌ به عنوان مقدمه در متن سوال آمده است. سپس از شما خواسته میشود از بین ۶ جمله، ۳ جمله را طوری انتخاب کنید که در ادامه‌ی جمله‌ی مقدمه خلاصه‌ای از ایده‌های اصلی متن را تشکیل دهند. پاسخهای غلط در این نوع از سوالات، ایده‌های اصلی را مطرح نمی‌کنند یا مطالب غلط را بیان می‌کنند.

 

3- با چه نوع سوالات چهارگزینه‌ای در ریدینگ تافل برخورد خواهیم کرد؟

انواع سوالات چهارگزینه‌ای را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

1) جزئیات  (Detail): در این نوع سوالات قرار نیست استدلال یا استنباط خاصی از متن داشته باشید؛ بلکه فقط باید آنچه را که در سوال از شما خواسته شده است در متن پیدا کرده و گزینه مناسب را در پاسخنامه علامت بزنید.  این سوالات معمولا با عنوان “According to the passage” شروع می شوند و سوالات WH  هستند  .(Why, What, Where, Who\Whom, How) برای پاسخ دهی موفق به این سوالات، باید کلید واژه های سوال شده در متن پیدا شده و قسمت مورد نظر به صورت دقیق بررسی گردد.

2) جزئیات منفی (Negative detail): این سوال ها با سوال های جزئیات تفاوت چندانی ندارند. از آنجایی که در این سوال ها نیز باید به دنبال جزئیات خواسته شده در متن باشید می توان گفت دقیقا مثل هم هستند. تفاوت این دو فقط در این است که در Negative detail باید گزینه غلط را پیدا کرده و به عنوان پاسخ صحیح در پاسخنامه علامت بزنید. به عبارتی دیگر یکی از چهار گزینه با متن ارتباطی ندارد ولی سه گزینه دیگر کاملا توسط متن تایید می‌شوند. (در سوال های Detail برعکس است. یعنی یک گزینه توسط متن تایید می شود و سه گزینه ربطی به متن ندارند.)

 

3) استنباط (inference): در این سوال ها یکی از چهار گزینه، مطلبی را که از متن قابل استنتاج است به صورت غیر مستقیم بیان می کند. به عبارتی دیگر گزینه صحیح در این سوال ها منظور متن با لغات و ساختار متفاوتی بیان می‌شود. این سوالات معمولا با عنوان “What can be inferred” طراحی می شوند. پاسخ دهی موفق به این سوالات ارتباط مستقیم با درک مطلب و توانایی تحلیل متن دارد.

 

4) ارجاع (Reference):  این سوال ها به سوال های “مرجع ضمیر” هم معروفند. در این سوال ها باید مرجع ضمیری را که در متن مشخص شده است شناسایی و گزینه ای را که به آن اشاره می‌کند، به عنوان پاسخ صحیح انتخاب کنید. 

 

5) لغت (vocabulary): در این سوالات، معنی یک کلمه یا عبارت در متن، مورد سوال قرار می‌گیرد. پاسخ دهی به این سوالات ارتباط مستقیم با دایره لغات آزمون دهنده دارد. در صورت بلد نبودن لغت مورد نظر، با تحلیل متن می توان با حذف گزینه تا حد زیادی احتمال پاسخ صحیح را افزایش داد.

6) ساده‌سازی جملات (Sentence simplification): در سوال های ساده سازی ریدینگ تافل بخشی از متن به طریقی مشخص می‌شود. داوطلب باید با توجه به قسمت مشخص شده سراغ گزینه ها رفته و گزینه ای را که به درستی خلاصه آن قسمت را ارائه می‌کند، به عنوان پاسخ درست انتخاب کند.

 

4- آیا نمره‌ی منفی در Reading تافل وجود دارد؟

 خیر. در بخش ریدینگ، پاسخ اشتباه نمره‌ای از شما کم نمی‌کند. بنابراین، هرگز نباید از حدس زدن غافل شوید. شانس خود را امتحان کنید، چه بسا ممکن است پاسخ‌تان صحیح باشد.

 

5- در مرحله پاسخ‌گویی به سوالات قابلیت برگشت و تغییر جواب در بخش ریدینگ وجود دارد؟

بعد از علامت زدن جواب هر سوال، در هر مرحله ای از پاسخ گویی به سوالات این مهارت باشید می‌توانید برگردید، سوال را مرور کنید و اگر لازم باشد جوابتان را تغییر دهید. پس قابلیت ویرایش و تغییر جواب را دارید.

 

toefl reading

 

ریدینگ تافل اولین بخش در آزمون تافل است و بنابراین بار روانی زیادی برای داوطلبان دارد و عملکرد خوب در این بخش مسلما موجب می‌شود که داوطلب با آرامش و اعتماد به نفس بیش‌تری آزمون را ادامه دهد. ما به عنوان سایت مهارت‌های مهاجرت (مایگریشن اسکیلز) در این مقاله سعی کردیم شما را با ساختار بخش ریدینگ تافل بیشتر آشنا کنیم. همچنین شما می‌توانید همین الان برای دسترسی به منابع مختلف آزمون تافل در دسته‌بندی‌های متعدد به صفحه اصلی سایت مایگریشن اسکیلز یا مهارت های مهاجرت  www.migrationskills.ir  مراجعه کنید.

 

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول