نکات مهم در پاسخ­گویی به سؤالات لیسنینگ، 15 راز مگو  بخش لیسنینگ امتحان آیلتس

لیسنینگ امتحان آیلتس

نکات مهم در پاسخ­گویی به سؤالات لیسنینگ، 15 راز مگو  بخش لیسنینگ امتحان آیلتس

 

لیسنینگ امتحان آیلتس یکی از بخش‌های پر چالش و حیاتی امتحان آیلتس است. اکثر زبان‌آموزان در این بخش مشکل جدی دارند چرا که تنها یکبار هر فایل صوتی پخش می‌شود و فرصت دوباره گوش دادن در بخش لیسنینگ را ندارند.

لیسنینگ امتحان آیلتس شامل 4 گفتار که از قبل بر روی نوار ضبط شده است. گفتار اول یک دیالوگ تلفنی بین دو نفر بوده و گفتار دوم یک سخنرانی توضیحاتی عادی است. گفتار سوم یک گفتگو بین 2 تا 4 نفر بوده و گفتار سوم یک سخنرانی آکادمیک است. شما در بخش لیسنینگ جمعا باید به 40 سوال در مدت زمان 30 دقیقه پاسخ دهید.

ما در مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت قرار است در این مطلب شما را با 15 راز موفقیت در بخش لیسنینگ امتحان آیلتس آشنا کنیم. ما به شما کمک می‌کنیم که سوالات لیسنینگ امتحان آیلتس را بفهمید و با اطمینان به سوالات پاسخ دهید. پس با ما همراه باشید تا شما نیز جزو کسانی باشید که از این رازها باخبرند!

 

15 راز بخش لیسنینگ امتحان آیلتس

1- در پایان هر گفتار زمانی حدود ۳۰ ثانیه برای بررسی پاسخ­ها و ۳۰ ثانیه هم برای دیدن پرسش‌­های بعدی در نظر گرفته شده است و گاهی در میانه یک گفتار هم یک فرصت ۳۰ ثانیه‌­ای برای دیدن پرسش‌­ها به شما داده می‌­شود. از کل این زمان­‌ها برای دیدن پرسش­‌های بعدی استفاده کنید و خود را برای بررسی پاسخ­‌ها معطل نکنید. با خواندن پرسش‌­های بعدی خواهید دانست که هر پرسش در مورد چه چیزی است و شما باید در متن به دنبال چه چیزی باشید (نام شخص، نام مکان، زمان، مقدار، عدد، شماره و …)

۲- قبل از شروع هر گفتار یا هر بخش از گفتار، گوینده به شما می­‌گوید که به دنبال پاسخ کدام سؤالات در این قسمت باشید و سپس برای دیدن سؤالات ۳۰ ثانیه به شما فرصت می­‌دهد. به شماره سؤالات دقت کنید و از این فرصت حداکثر بهره را بگیرید.

۳- پاسخ سؤالات به ترتیب در متن گفتار می‌­آید.

۴- همیشه دو سوال پیاپی را در ذهن داشته باشید تا اگر برحسب اتفاق یکی از سؤالات را از دست دادید با شنیدن جواب سؤال بعدی متوجه شوید. در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که شما تا پایان گفتار منتظر شنیدن جواب سؤالی باشید که در اولین جمله مطرح شده است و شما متوجه آن نشده‌­اید و چون نمی­‌دانید که از پاسخ آن سؤال گذشته­‌اید به دنبال جواب سؤالات بعدی هم نخواهید بود.

5- اگر احیاناً روند گفتار را از دست دادید و متوجه نشدید در کجای متن و کدام سؤال قرار دارید، به دقت به متن گوش کنید و به دنبال پاسخ پرسش­‌هایی باشید که قبلاً خوانده‌­اید. هر مطلبی را که به نظرتان مهم می‌­آید یادداشت کنید شاید پاسخ یکی از سؤالات باشد و در پایان پاسخ سؤالاتی را که نمی­‌دانید حدس بزنید. حدس­‌های هشیارانه براساس مطالب مطرح شده در متن گفتاری که شنیده‌­اید در بسیاری از مواقع درست هستند.

6- کیفیت صدای بلندگوها مناسب و سالن ساکت و آرام است اما در صورت وجود هرگونه اشکال قبل از شروع آزمون آن را با مسئول سالن در میان بگذارید.

 

 

Studying

 

۷- سوالات نمره منفی ندارند. از حدس زدن جواب سوالات خودداری نکنید و هیچ پرسشی را بدون پاسخ باقی نگذارید. هر جوابی بهتر از جواب ندادن به سؤال است.

۸- در زمان نوشتن پاسخ‌­ها در پاسخ­نامه به املا و گرامر دقت کنید. هر گونه خطای املایی یا گرامری کل نمره آن سؤال را از شما خواهد گرفت.

9- اگر املای کلمه‌­ای را نمی‌­دانید می­‌توانید از کلمه مترادف آن که املای آن را می‌دانید استفاده کنید.

۱۰- به تعداد کلمات خود در یک پاسخ دقت کنید. در برخی از سوالات محدودیت تعداد کلمه وجود دارد که معمولاً حداکثر سه کلمه است.

۱۱- اگر پاسخ سوالی را متوجه نشدید با یک حدس از آن بگذرید و به سؤال بعدی بپردازید زیرا تمام سوالات نمره یکسانی دارند. شاید در زمان انتقال پاسخ‌­ها به پاسخ­نامه فرصت برای حدس بهتر داشته باشید.

۱۲- برای گرفتن نمره خوب لازم نیست کل متن را درک کنید فقط گوش به زنگ پاسخ سؤالات باشید اما هر نکته مهمی را شنیدید به سرعت و به اختصار یادداشت کنید. شماره تلفن‌­ها، اعداد و ارقام، رتبه­‌ها، قیمت­ها و اسامی از مواردی هستند که قابل حدس زدن نیستند اگر فکر می­‌کنید که در مورد آن­ها سؤالی وجود دارد آن­ها را یادداشت کنید. شاید بعداً قابل استفاده باشند. اما اگر مطمئن هستید که در مورد آن­‌ها سؤالی وجود ندارد وقت خود را برای آنها تلف نکنید.

۱۳- در شنیدن، اعدادی مانند 16 و 60 شبیه هم هستند، تلفظ (8 to 6) هم شبیه 68 است.

14- به سؤال دقت کنید اگر اسم شخص را خواسته اسم شرکت را ننویسد و اگر درصد یا نسبت را خواسته تعداد را ننویسید. اگر date را خواسته باید تاریخ دقیق را بنویسید. نوشتن عیارانی مانند next week غلط است.

۱۵- در فاصله بین پایان Listening و شروع Reading آیلتس پاسخ­نامه را از شما نمی­‌گیرند. گرچه پرسش­نامه در اختیار شما نیست اما در این فاصله می­‌توانید به املا و گرامر صحیح جواب­‌ها دقت کرده و آن­ها را اصلاح کنید.

 

listening

 

و در انتها از زبان مایگریشن اسکیلز…

بخش لیسنینگ امتحان آیلتس اولین بخش در امتحان IELTS است و همیشه اولین بخش برای هر متقاضی می‌تواند بار روانی زیادی را به همراه داشته باشد. موفقیت در این بخش یعنی افزایش اعتماد به نفس در بخش‌های بعدی امتحان. در این مطلب سعی کردیم با اشاره به یک سری رازها و نکات مهم برای موفقیت شما عزیزان در بخش لیسنینگ امتحان آیلتس گامی برداریم.

شما می‌توانید همین الان برای دسترسی به منابع مختلف آزمون آیلتس در دسته‌بندی‌های متعدد به سایت مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت به آدرس  www.migrationskills.ir مراجعه کنید.

 

migrationskills3