9 نکته کلیدی برای موفقیت در بخش ریدینگ تافل

ریدینگ تافل

9 نکته کلیدی برای موفقیت در بخش ریدینگ تافل

ریدینگ تافل یا بخش درک مطلب تافل اولین بخش و یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آزمون تافل است. در این بخش، توانایی خواندن و آنالیز متن‌های انگلیسی ارزیابی می‌گردد. بخش ریدینگ تافل دارای 30 نمره این آزمون است که با تمرین کافی می‌توان بخش قابل توجهی از این نمره را به‌دست آورد و در واقع نقطه قوت بسیاری از داوطلبان به شمار می‌رود.

لذا با توجه به اهمیت بالای بخش ریدینگ تافل، ما در مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت در این مطلب سعی داریم با بیان 9 نکته کلیدی شما را برای موفقیت در این بخش از آزمون یاری دهیم.

 

 

TOEFL Reading1

 

1- سرعت خواندن خود را افزایش دهید.

بخش ریدینگ تافل از 3 یا 4 متن حدودا 700 کلمه‌‍ای تشکیل شده است که مدت زمان پاسخگویی به آن بین 54 تا 72 دقیقه است. بنابراین آزمون ریدینگ تافل به شدت محدودیت زمانی را به همراه دارد. پس باید بدانید اطلاعات را چگونه در متن بیابید و به سؤالات پاسخ دهید و مطمئنا در این مدت زمان کم نمی‌توانید کل متن را بخوانید و به سؤالات پاسخ بدهید.

تکنیکهای  Scanning, Skimming تا حد زیادی به شما کمک می کنند که سرعت خواندن و پاسخگویی به سوالات در شما بالا بروند.

تکنیک Skimming: به‌طور کوتاه Skimming  یعنی خواندن سریع متن به‌منظور به‌دست آوردن پیام و ایده‌ی اصلی متن. برای  Skim کردن باید روی کلمات کلیدی متن تمرکز کنید و اهمیتی به جزئیات ندهید.

 هر وقت که فقط نیاز داریم بفهمیم چکیده و پیام کلی متن چیست و لازم داریم که تصویری کلی از متن را بدست آوریم، می‌توانیم از این تکنیک استفاده ‌کنیم.

تکنیک Scanning: مهارت و تکنیک Scanning  یعنی خواندن سریع متن برای یافتن جزئیات داخل متن.

 هر زمان که نیاز باشد تا علاوه بر داشتن تصویری کلی، اطلاعاتی جزئی مثل اسامی افراد، مکان‌ها، اعداد و از این قبیل را در متن پیدا کنیم، از این تکنیک استفاده می‌کنیم. یکی دیگر از کاربردهای این مهارت، پاسخ دادن به سوالات مطرح شده از جزئیات متن است.

 

2- دایره لغات خود را افزایش دهید.

لغات اهمیتی غیر قابل انکار در آزمون های زبان دارند. تقریبا می‌توان گفت که در تمامی قسمت‌های تافل داشتن دامنه لغت خوب کمک بزرگی به شما خواهد کرد چرا که فهمیدن معنی و مفهوم یک جمله بدون دانستن مفهوم اکثر لغات آن اگر غیر ممکن نباشد، بسیار مشکل و زمان‌بر است.  دقت کنید که برای نتیجه گرفتن بهتر است هر روز به یادگیری لغت بپردازید.

 

 3- سرعت درک مطلب خود را تقویت کنید.

در بخش  TOEFL Readingو یا هر آزمون بین المللی زبان انگلیسی، مواجه شدن با کلی کلمات جدید و ناآشنا امری کاملا طبیعی است و به خاطر داشته باشید که تمام کلمات در اکثر مواقع اهمیتی ندارند و ریدینگ تست لغت نیست.

بیشتر نوع سوالات به جای درک کامل و جزبه جز متن از شما می‌خواهند اطلاعات خاصی را در متن پیدا کنید. عملا شما بدون درک کامل متن می‌توانید به خیلی از سوالات به درستی پاسخ دهید. این موضوع را در طی تمرین ها متوجه می‌شوید.

اینکه شما معنی کلمه ای را ندانید کاملا طبیعی است و از افرادی که زبان انگلیسی زبان اول آن ها نیست، انتظار می رود. دقت داشته باشید که در چنین وضعیتی باید در ابتدا آرامش خود را حفظ کنید. سعی کنید که از آن کلمه نا آشنا بگذرید و به خواندن ریدینگ ادامه دهید. اغلب شما متوجه خواهید شد که معنی کل متن برای درک کردن بسیار آسان است، حتی اگر که شما متوجه معنی برخی از کلمه ها نشده باشید.

 

4- لغات کلیدی را پیدا کرده و روی آنها تمرکز کنید.

برای بسیاری از انواع سؤالات، می توانید روی کلیدواژه ها در هر دو بخش سؤالات و انتخاب های پاسخ تکیه کنید تا به شما کمک کند که گزینه درست را انتخاب کنید. لغات کلیدی، واژه های مهمی در سؤالات هستند که باید برای یافتن جواب های سریع از آنها کمک بگیرید. لغات کلیدی تقریبا همیشه افعال، اسامی خاص یا صفت هستند.

 

5- از شماره گذاری خطوط استفاده کنید.

این قابلیت در آزمون تافل که شما می توانید هر 5 خط در متن های ریدینگ را شماره گذاری کنید، به منظور کمک کردن به شما برای دسترسی سریع تر به کلمه ها یا جملاتی که در سوال به آن ها اشاره شده است می باشد. سعی کنید که با استفاده از شماره ها، خطوط به خصوص را پیدا کنید. شما سورپرایز خواهید شد که تا چه میزان زمان ممکن است هدر برود اگر که به دنبال خط 27 یا 49 باشید.

 

6- اگر جواب سوالی را بلد نیستید آن را رها کنید و به سوال بعدی بروید.

اگر در بخش ریدینگ نتوانستید سؤال یا سؤالاتی را جواب دهید، نگران و عصبی نشوید و سعی کنید با تمرکز به سؤالات بعدی بپردازید. شما تا زمانی که وقت دارید می‌توانید به آن سؤالات برگشته و پاسخ آن‌ها را بیابید.

اگر باز هم جوابی به ذهنتان نمی رسد، از روش حذف کردن گزینه های غلط استفاده کنید تا گزینه های احتمالا درست محدودتر شوند، و بالاخره یکی از گزینه هایی که بیشتر احتمال می‌دهید درست باشد را انتخاب کنید. در TOEFL نمره منفی نداریم، پس با خیال راحت یکی از گزینه هایی که حدس می‌زنید درست باشد را انتخاب کنید.

 

Reading 2

 

 

 

7- از متن اول شروع کنید و به ترتیب جلو بروید.

به غیر از سوال های خلاصه کردن متن (Prose Summary) و تکمیل جدول (Fill in a Table) که لازم است تا کل متن را بخوانید، پاسخ اکثر سوالات به صورت منظم در متن آمده است. بنابراین ضرورتی ندارد که برای جواب دادن به سوال بعدی به ابتدای متن برویم. برای مثال اگر جواب سوال 4 را در متن پیدا کرده‌اید و حالا دنبال جواب سوال 5 هستید، قطعا باید از قسمت مربوط به سوال 4 به بعد باید دنبال جواب بگردید! با رعایت همین نکته کوچک کلی در زمان خود صرفه جویی کنید.

 

8- با ساختار و انواع مختلف سؤالات بخش ریدینگ آشنا شوید.

شما در بخش ریدینگ تافل با 10 نوع سوال مختلف روبرو می‌شوید. برخی از آنها نسبت به بقیه بیشتر تکرار می شوند و برخی از آنها زمان بر هستند. بیشتر آنها یک نمره دارند اما برخی از آنها نیز دو یا سه نمره ای هستند. 

بخشی از صورت سوال ها همیشه یکی است و برای هر سوال فقط تکرار می شود. اگر از قبل با انواع سوال ها و صورت سوال های آن ها آشنا شده باشید، نه تنها می‌توانید با تشخیص دادن نوعشان جواب بهتری برای‌شان آماده کنید، بلکه علاوه بر آن دیگر لازم نیست وقت‌تان را صرف خواندن و تحلیل توضیحات و راهنمایی های کلیشه‌ای سوالات کنید.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با ساختار و نوع سوالات بخش ریدینگ تافل به سوالات متداول ریدینگ تافل مراجعه کنید.

 

9- ۵ دقیقه را صرف مرور کنید.

بهتر است حداقل ۵ دقیقه از باقیمانده  وقتتان را صرف مرور کلی جواب هایتان کنید. شاید سوالی از قلم افتاده باشد. شاید به یکباره متوجه گزینه ی بهتری برای جواب شوید.

 

preparation TOEFL

 

و سخن آخر از نظر مایگریشن اسکیلز …

ریدینگ تافل اولین بخش در آزمون تافل است و بنابراین بار روانی زیادی برای داوطلبان دارد و عملکرد خوب در این بخش مسلما موجب می‌شود که داوطلب با آرامش و اعتماد به نفس بیش‌تری آزمون را ادامه دهد. امیدواریم با اشاره به نکات ذکر شده گامی در جهت موفقیت شما عزیزان در این آزمون برداشته باشیم.

همچنین شما می‌توانید همین الان برای دسترسی به منابع مختلف آزمون تافل در دسته‌بندی‌های موضوعی متعدد به سایت مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت به آدرس  www.migrationskills.ir مراجعه کنید.

 

 

 

migrationskills3
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.