4 مهارت مورد نیاز آزمون زبان IELTS

آزمون زبان IELTS

4 مهارت مورد نیاز آزمون زبان IELTS

آزمون زبان IELTS یک آزمون شناخته شده جهانی جهت ارزیابی توانایی درک و برقراری ارتباط زبان انگلیسی داوطلبین متقاضی به ادامه تحصیل و اشتغال به کار در کشورهای انگلیسی زبان می­‌باشد.

این آزمون در دو گروه برگزار می­گردد:

Academic: این آزمون جهت ارزیابی زبان انگلیسی داوطلبین ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان برگزار می‌­گردد.

General training: این آزمون جهت ارزیابی زبان انگلیسی داوطلبین اشتغال به کار، اقامت و برنامه­‌های آموزشی کوتاه مدت در کشورهای انگلیسی زبان برگزار می­‌گردد.

در آزمون زبان IELTS چهار مهارت کاربردی، شنیداری (Listening)، نوشتاری (Writing)، گفتاری (Speaking) و خواندن (Reading) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است امتیاز در نظر گرفته شده در آزمون زبان IELTS برای هر یک از مهارت­‌های فوق بین 1 تا 9 امتیاز است.

 ما در مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت سعی داریم در این مقاله مروری اجمالی بر مهارت‌های مورد نیاز آزمون زبان IELTS و تکنیک‌های مربوط به هر بخش بیاندازیم.

 

مهارت­‌های مورد نیاز آزمون زبان IELTS

در آزمون زبان IELTS چهار مهارت داوطلبین در زبان انگلیسی مورد ارزیابی و سنجش قرار می­‌گیرد. مدت زمان این آزمون 2 ساعت و 45  دقیقه می­‌باشد و در این مدت چهار مهارت ذکر شده سنجش می­‌گردد. در ادامه به نکات مهمی که جهت بالا رفتن امتیاز در هر بخش باید مورد توجه قرار بگیرد به طور اجمالی اشاره می­‌شود.

 

1) مهارت ­های نوشتاری (Writing)، عامل صعود و کسب نمره بالا در آزمون زبان IELTS

این بخش از آزمون زبان IELTS  دو بخش دارد. در بخش اول یک شکل، نمودار یا جدول در اختیار داوطلبین قرار می­گیرد و داوطلبین باید در یک متن دارای حداقل 150 کلمه خلاصه­‌ای از اطلاعات موجود در آن را توضیح دهند و برای نوشتن این متن 20 دقیقه فرصت دارند. در بخش دوم داوطلبین باید با استفاده از دانش و تجربیات خود یک مقاله حداقل در 250 کلمه در مورد موضوع مشخص شده در آزمون بنویسند و برای نوشتن این مقاله 40 دقیقه فرصت دارند.

جهت پاسخگویی صحیح و سریع به سؤالات این بخش داوطلب باید تسلط خود بر دستور زبان انگلیسی (Grammer)، داشتن ایده (Idea) و استفاده از جملات رسمی (Formal) را افزایش دهد.

 

IELTS SKills

 

 

2) مهارت­های گفتاری (Speaking)، برگه برنده داوطلبان خلاق آزمون زبان IELTS

در این بخش از آزمون زبان IELTS یک مصاحبه­‌گر به طور شفاهی با داوطلب مصاحبه خواهد کرد. این بخش شامل سه مرحله است:

مرحله اول: در این مرحله مصاحبه‌­گر به مدت 3 تا 4 دقیقه در مورد موارد ذیل سؤالاتی را مطرح می­‌کند.

جهت کسب امتیاز بالاتر داوطلب در پاسخ به سؤالات از بیان جملات ساده بپرهیزد و سعی کند در پاسخگویی به سؤالات از جملات ترکیبی (Comlex) استفاده کند و داشتن اعتماد به نفس و آرامش هنگام پاسخگویی بیانگر تسلط او بر زبان انگلیسی می­باشد و سبب می­‌شود امتیاز بالاتری را در این بخش کسب کند.

بهتر است پیش از آزمون داوطلب در موارد زیر سؤالاتی را برای خودش مطرح کند و به آنان پاسخ دهد تا آمادگی لازم را کسب کند:

1- Intruduction (full name)        4- Hobbies                   7- Sports

2- Job                                   5- Education               8- Holidays or Vacation

3- Family                                 6- Hometown              9- Free time

 

به عنوان مثال در پاسخ به سؤال ?Where were you born پاسخ زیر یک نمونه جمله ترکیبی مناسب می­باشد:

I was born on Tehran which is the capital of Iran and it’s the most crowded city in Iran.

 

مرحله دوم: در این مرحله یک کارت که حاوی چند سؤال در مورد یک موضوع خاص می‌باشد در اختیار داوطلب قرار می­‌گیرد و یک دقیقه به او فرصت داده می­‌شود تا در مورد موضوع فکر کرده و خلاصه­‌برداری کند و سپس 1 تا 2 دقیقه در مورد آن صحبت کند. در کارت­‌ها معمولاً از داوطلب خواسته می‌­شود تا یک فرد یا مکان خاصی را توصیف کند و یا در مورد کتاب و یا قیلم مورد علاقه خود صحبت کند. گاهی نیز در مورد مسائل عمومی و اجتماعی سؤال خواهد شد.

در صورتی که داوطلب ایده خاصی برای صحبت در مورد موضوع نداشته باشد بهترین راه برای گرفتن ایده آن است که سؤالات متداول (WH question) را در مورد موضوع از خودش بپرسد و به آن­ها پاسخ گوید.

 

1- Where                                          5- How much (many) …

2- What kind …                                  6- How …

3- What color …                                 7- When …

4- Why …                                          8- Which …

این روش کمک می‌­کند تا داوطلب قادر باشد در خصوص موضوع کارت ایده گرفته و صحبت کند.

حدود 50 کارت متداول وجود دارد که در این مرحله از آن­ها استفاده می­شود.

مرحله سوم: در این مرحله که در حدود 3 تا 4 دقیقه خواهد بود مصاحبه­‌گر سؤالات تخصصی‌­تری در مورد موضوع، روند تغییرات آن در آینده یا آنالیز مطلب صحبت کند.

 

3) مهارت خواندن (Reading)، قدرت زبان آموزان حرفه‌­ای

در این بخش از آزمون زبان IELTS چندین متن با موضوعات مختلف در اختیار داوطلبین قرار می­‌گیرد و داوطلبین 60 دقیقه فرصت دارند تا به 40 سؤال این بخش پاسخ دهند.

سؤالات این بخش در مورد ایده­‌های اصلی و جزئیات مشخصی در متن است و داوطلبین باید قادر به درک مفهوم کلی و دیدگاه و عقاید مطرح شده در متن­‌ها باشند.

داوطلب جهت درک مطلب در این بخش باید سعی کند تا تعداد بیشتری از واژگان آکادمیک را به خاطر بسپارد و در ضمن آشنایی با تکنیک­‌ها و روش­‌های تست‌­زنی برای کسب امتیاز بالاتر کمک بسیاری خواهد کرد.

در این بخش داوطلب باید به دو تکنیک جستجوی سریع (Scan) و تندخوانی (Skim) تسلط داشته باشد. این دو تکنیک کمک می‌کنند تا داوطلب به سؤالات این بخش که شامل موارد ذیل است سریع‌­تر و صحیح‌­تر پاسخ دهد:

 

1- True – False – Not Given

2- Heading Match

3- Fix the Summary Blank

4- Multiple Questions

5- Complete the Sentences

6- Complete the Statements from the Box

7- Short Answer Questions

 

english

 

4) مهارت شنیداری (Listening)، عاملی که شما را به سوی برترین­‌ها سوق می­‌دهد

در این بخش از آزمون زبان IELTS داوطلبین باید به مکالمات و گزارش­‌هایی که در چهار مرحله جداگانه پخش می­‌شوند گوش دهند و به سؤالات مرتبط با آن­ها پاسخ دهند.

مدت زمان این بخش 30 دقیقه است و داوطلبین باید به 40 سؤال پاسخ دهند. برای بالا بردن مهارت شنیداری داوطلب باید روش پیاده‌­سازی متن را به تکرار انجام دهد. بدین معنی که به موضوعات مختلف گوش دهد و سعی کند تا کلمه به کلمه یادداشت کند. برای انجام این کار می­‌تواند هر چند بار که نیاز است به صدا گوش دهد تا کلمات و جملات را تشخیص دهد. سپس باید به متن اصلی رجوع کند تا اشتباهات و املاء کلمات را اصلاح کند.

بعد از انجام تمرینات زیاد و پیاده ­سازی موارد مختلف در مرحله بعد باید شروع به تست زدن نمونه سؤالات IELTSکند. نمونه تست­‌های این بخش در کتاب­‌های زیادی من‌جمله IELTS Cambridge وجود دارد.

 

تکنیک­‌هایی که به بالا بردن امتیاز این بخش کمک می­‌کند عبارتند از:

1) خوب خواندن سؤالات

2) به یاد آوردن مترادف کلمات

در ادامه یک جدول کلی از تعداد سؤالات و زمان پاسخگویی در هر بخش آورده شده است.

 

 

IELTS-Exam-Structure

 

و سخن آخر از نظر مایگریشن اسکیلز …

نمره داوطلب در آزمون زبان IELTS به صورت میانگین نمرات کسب شده در هر یک از مهارت‌های آیلتس به دست می‌آید. برای موفقیت در این امتحان شما علاوه بر دانش زبان انگلیسی باید با نکات و تکنیک‌های پاسخگویی به سوالات هر مهارت نیز آشنا باشید.

اگر تمایل به مطالعه منابع آزمون آیلتس دارید، می‌توانید همین الان برای دسترسی به این منابع از سایت مایگریشن اسکیلز به آدرس www.migrationskills.ir  دیدن کنید.

 

migrationskills3
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.