آزمون IELTS چیست؟ همه آنچه که درباره امتحان آیلتس باید بدانید!

آزمون IELTS

آزمون IELTS چیست؟ همه آنچه که درباره امتحان آیلتس باید بدانید!

آزمون IELTS یا International English Language Testing System برای ارزیابی توانایی داوطلبین تحصیل یا کار در جوامع انگلیسی زبان طراحی شده است. این امتحان توسط واحد Local Examination Syndicate دانشگاه کمبریج The British Council, (UCLES) و و IDP استرالیا  برگزار می­‌شود و مراکز برگزارکننده آن در سرتاسر دنیا پراکنده­‌اند.

نتایج آزمون IELTS در کشورهای مشترک ­المنافع انگستان و بسیاری از دانشگاه­‌های انگلیسی زبان در اروپا و ایالات متحده معتبر است. در حال حاضر در ایران این آزمون به طور رسمی در چندین مرکز برگزار می‌شود.

 ما در این مقاله به عنوان سایت مهارت‌های مهاجرت یا مایگریشن اسکیلز، قصد داریم شما را با این آزمون بین المللی بیشتر آشنا کنیم.

 

IELTS

 

 

نمره آزمون IELTS چگونه محاسبه می­‌شود؟

در امتحان آیلتس 4 مهارت اصلی (Writing, Reading, Listening و Speaking)  ارزیابی می‌شود. نتایج آزمون IELTS حدود دو هفته بعد از امتحان اعلام می­‌شود. فرم اعلام نتایج شامل پنج نمره متفاوت است. (چهار نمره مربوط به هر یک از چهار بخش آزمون و یک نمره، نمره کل که الزاماً معدل آن چهار نمره نیست).

تعداد سؤالات هر یک از بخش­های IELTS بین ۳۸ تا ۴۲ سؤال متغیر است و سختی آن­‌ها هم در امتحان­‌های متفاوت فرق می‌کند. بنابراین هر امتحان از version خاصی استفاده می‌­کند که نحوه تعيين نمره در آن براساس جداول خاص خود صورت می­گیرد، این جداول، تعداد پاسخ­‌‌های صحیح را به نمرات band که نمرات استاندارد IELTS هستند، تبدیل می­‌کنند. هر یک از bandها مفهوم خاصی دارد که الزاماً یک مقدار عددی و کمی نیست. با این مفاهیم به اختصار در پایان همین بخش آشنا خواهید شد.

در IELTS نمرات بخش­‌های Listening و Reading که سؤالات شخصی دارند به صورت نیم واحدی تغییر می­‌کنند (یعنی به عنوان مثال نمره 7/5 هم وجود دارد). در این قسمت‌­ها در نوشتن پاسخ­‌ها باید به گرامر، املای کلمات و تعداد کلمات دقت کرد. اشتباه در هر یک از موارد فوق كل نمره سؤال را از بین خواهد برد. البته در IELTS نمره منفی وجود ندارد.

در بخش‌­های Writing و Speaking نمرات فقط می­‌توانند اعداد صحیح باشند. دقت کنید که در صورت غلط بودن پاسخ از نظر گرامری یا املای کلمه، به آن هیچ نمره‌­ای تعلق نخواهد گرفت. اگر سوال از شما خواسته که جواب را در دو کلمه بنویسید یا دو نمونه را نام ببرید و شما سه کلمه بنویسد یا سه نمونه را مثال بزنید نمرة، آن سؤال را از دست خواهید داد.

حال به مفهوم هر یک از  Bandها خواهیم پرداخت:

Band 9:           Expert User

Band 8:          Very Good User

Band 7:           Good User

Band 6:            Competent User

Band 5:            Modest User

Band 4:            Limited User

Band 3:            Extremely Limited User

Band 2:            Intermittent User

Band 1:            Non User

Band 0:             Did not Attempt the Test

 

انواع آزمون IELTS، ما باید در کدام یک شرکت کنیم؟

دو نوع آزمون IELTS وجود دارد: نوع آکادمیک (academic) که با هدف ارزیابی داوطلبان دانشگاه­ها انجام می­شود و نوع عمومی (general training) که معمولاً برای داوطلبان ویزای کار با مهاجرت به کشورهای مشترک­‌المنافع بریتانیا کاربرد دارد. در ایران این دو نوع آزمون در یک روز و یک مکان برگزار می­‌شوند.

این دو نوع در بخش‌­های listening و speaking مشابه هستند اما reading و writing آن­‌ها فرق می‌­کند. 

 

نکات کلی در مورد روز آزمون IELTS

١- طوری برنامه ریزی کنید که حداقل نیم ساعت زودتر از موعد مقرر به محل برگزاری آزمون برسید. پیش­بینی حوادث احتمالی و سنگینی ترافیک از تأخیر در رسیدن به محل آزمون جلوگیری خواهد کرد.

۲- برای پاسخ دادن به پرسش‌­ها از مداد و مداد پاک کن استفاده کنید.

٣- وقت خود را بیهوده به یک پرسش اختصاص ندهید. اگر پاسخ سوالی را نمی­‌دانید یا به خاطر نمی‌­آورید و یا سؤال را نمی‌­فهمید آن را حدس بزنید و به سراغ سؤال بعد بروید (IELTS نمره منفی ندارد).

۴- فقط بر آن بخش از آزمون تمرکز کنید که در جریان است و به مراحل قبلی و بعدی فکر نکنید.

 

IELTS logo

 

 

و سخن آخر از نظر مایگریشن اسکیلز…

نمره شما در آزمون IELTS با توجه به میانگین نمرات کسب شده شما در تمامی مهارت‌های آیلتس ارزیابی شده و به صورت یک نمره در بازه صفر تا نه به دست می‌آید. داشتن نمره خوب درآزمون آیلتس، عامل مهمی در روند پذیرش از دانشگاه‌های رتبه برتر و انگلیسی زبان جهان به شمار می‌رود.

آیا شما هم برای شرکت در امتحان آیلتس آماده می‌شوید؟ اگر تمایل به مطالعه منابع آیلتس دارید، می‌توانید همین الان برای دسترسی به این منابع از سایت مایگریشن اسکیلز یا مهارت های مهاجرت به آدرس www.migrationskills.ir  دیدن کنید.

همچنین از دو مقاله “فرایند ها در آزمون رایتینگ آیلتس” و “قوانین طلایی برای موفقیت در اسپیکینگ آیلتس” دیدن بفرمایید.

 

migrationskills3
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.