آزمون MSRT  چیست؟

آزمون MSRT

آزمون MSRT  چیست؟

آزمون MSRT مخفف  Ministry of Science, Research and Technology به معنی «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» است. آزمون MSRT یکی از آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی ویژه دانشجویان مقطع دکتری است که توسط وزارت علوم برگزار می‌شود.

در سال‌های اخیر داوطلبان شرکت در مقطع دکتری بسیار زیاد شده است و این داوطلبان برای کسب مدرک دکتری موظف به ارائه نمره یکی از آزمون‌های زبان ملی یا آزمون زبان بین المللی هستند. نحوه انتخاب آزمون بسته به دانشگاه و هدف داوطلب متفاوت است.

ما در مایگریشن اسکیلز یا مهارت‌های مهاجرت در این مطلب قصد داریم شما را با آزمون MSRT آشنا کنیم.

 

آزمون MSRT  

آزمون زبان وزارت علوم، قبلا با نام MCHE مخفف Ministry of Culture and Higher Education  (وزارت فرهنگ و آموزش عالی) شناخته می‌شد. اما در سال های اخیر، با نام MSRT  شناخته می‌شود. پس MSRT همان MCHE سابق است. بیشتر دانشجویان متقاضی استفاده از بورس دکترای خارج از کشور، از آن استقبال می‌کنند. البته این آزمون، برای دیگر داوطلبان هم می‌تواند جذابیت داشته باشد، چراکه هزینه شرکت در آن، به نسبت آزمون‌های بین‌المللی مانند آیلتس و تافل اندک است و دانشگاه‌های داخلی، اکثرا نمره آن را مورد تایید قرار می‌دهند.

آزمون آن تقریباً هر ۴۵ روز یکبار به صورت منظم برگزار می‌گردد. کلیه دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی، این مدرک را حین مصاحبه دکتری معتبر می‌دانند.

شرکت در آزمون محدودیت ندارد و در صورت عدم قبولی در یک دوره می‌توان در دوره‌های بعدی نیز ثبت‌نام کرد. ولی داوطلبانی که نمرات آنها بالاتر از ۷۵ باشد، تا یک سال نمی‌توانند در آزمون شرکت نمایند. چون ظرفیت آزمون فوق برای مراکز دانشگاهی و آموزشی بوده و آخرین حد نصاب مراکز فوق نمره ۷۰ می‌باشد. همچنین متقاضی در صورت انصراف از آزمون و جابجایی تاریخ، نمی تواند هزینه را باز پس گیرد.

نتایج آزمون، یک هفته تا ۱۰ روز بعد از برگزاری آزمون اعلام می‌گردد. این مدرک از زمان صدور، در داخل کشور به مدت ۲ سال اعتبار دارد و در خارج از کشور فاقد اعتبار است.

 

MSRT

 

 

ساختار آزمون MSRT

این آزمون از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

1- Listening Comprehension:  این قسمت از ۳۰ سوال تستی تشکیل شده است و در آن از مکالمات کوتاه، بلند و نیز درک مطلب شفاهی سؤال پرسیده می‌شود. زمان پاسخ گویی به آن بعد از اتمام پخش سی دی است و مدت زمان پاسخگویی به این بخش از آزمون بین ۳۰ تا ۳۵ دقیقه بوده و دفترچه سؤالات آن به صورت مجزا از دفترچه دو بخش دیگر توزیع می‌شود.

 

2-  Structure and Written Expression: در این بخش ۳۰ سوال مطرح می‌شود که ۱۵ مورد آن مربوط به Structure  و ۱۵ سوال دیگر مربوط به Written Expression می‌باشد. مدت زمان پاسخگویی به این بخش ۲۰ دقیقه است.

 

3- Reading Comprehension: از ۴۰ سوال تشکیل شده که معمولاً شامل ۴ متن جداگانه می‌باشد که برای هر قسمت ۱۰ سؤال مطرح شده است.  زمان لازم جهت پاسخگویی به این بخش از آزمون 50 دقیقه در نظر گرفته شده است.

 

تفات آزمون MSRT  با آزمون MHLE چیست ؟

 همان طور که گفته شد آزمون MSRT توسط وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری اطلاعات برگزار می شود و این آزمون توسط تمام دانشگاه های زیر مجموعه وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری، دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های آزاد اسلامی مورد قبول است و در حین مصاحبه از داوطلب پذیرفته می شود.

آزمون  MHLE  نیز یک آزمون زبان انگلیسی است با این تفاوت که توسط وزارت بهداشت برگزار می‌شود و مختص گروه علوم پزشکی است. محتوا و سیستم نمره دهی هر دو آزمون تقریبا یکسان است و تنها تفاوت آزمون زبان MHLE با آزمون زبان MSRT در محتوای لغات و متون سوالات است. در آزمون  MHLE  این محتوا تخصصی‌تر و در زمینه علوم پزشکی می‌‎باشد.

 

MSRT

 

 

نحوه شرکت در آزمون MSRT

ثبت‌ نام آزمون MSRT به صورت اینترنتی و پرداخت هزینه­ آن، به‌صورت آنلاین است. داوطلبان می بایست برای ثبت نام آزمون MSRT وارد پرتال سامانه جامع امور دانشجویان شوند که برای انجام این کار، ثبت نام در این سایت ضروری می باشد.

 

 منابع آزمون MSRT

منابعی که برای این آزمون معرفی شده، منابع آزمون تافل است. در اینجا چند نمونه از منابع این آزمون را که داوطلبان خواندن آن را مفید دانسته‌اند، لیست کرده‌ایم:

1- کتاب Preparation KIT  TOEFL

2- کتاب   Longman Complete Course for the TOEFL

3- کتاب  absolutely essential words504

4- کتاب Essential Words for TOEFL

 5- کتاب  Peterson’s Toefl Word Flash

6- کتاب TOEFL Reading Flash Peterson’s

7- کتاب Grammar in Use

8- کتاب Tactics for Listening

 

و سخن آخر از نظر مایگریشن اسکیلز …

قبل از شرکت در آزمون زبان باید توجه داشته باشید که هدف شما از شرکت در آزمون چیست؟ آیا آزمون زبان را برای تحصیل در خارج از کشور نیاز دارید یا تحصیل مقطع دکتری در داخل ایران. بنابراین اگر برای تحصیل مقطع دکتری دانشگاه‌های ایران نیاز به ارائه مدرک زبان دارید لازم نیست زمان و انرژی خود را صرف آمادگی آزمون‌های بین المللی مانند آزمون آیلتس و تافل کنید.

اگر تمایل به مطالعه منابع آزمون MSRT دارید، می‌توانید همین الان برای دسترسی به این منابع از سایت مایگریشن اسکیلز به آدرس www.migrationskills.ir  دیدن کنید.

migrationskills3
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.